Αιολική απειλή - νέα/άρθρα
Γενική Κινητοποίηση - Τετάρτη 15.5.2024
Κινητοποίηση Παρασκευή 19-4 κατά ανεμολογικού ιστού
Καλούμε όλους τους κατοίκους της Καρύστου σε κινητοποίηση την Παρασκευή 19-4-2024 ώρα 7:00 π.μ στον δρόμο της Σφυριδούπολης (Λυκόρεμα) κατά της εγκατάστασης ανεμολογικού ιστού που θα οδηγήσει σε δεύτερη φάση στην εγκατάσταση ανεμογεννητριών στο Λυκόρεμα- Λειβαδάκι.
Την ίδια μέρα κρίνονται από το δικαστήριο τα ασφαλιστικά μέτρα που κατέθεσε ο Δήμος Καρύστου.
Ενημέρωση για τις τελευταίες εξελίξεις
Με την πρόσφατη απόφαση 159-165/2024 το ΣτΕ απέρριψε τις προσφυγές Συλλόγων και Δήμων της Εύβοιας για την ακύρωση των ανεμογεννητριών (α/γ) της εταιρείας Ελλάκτωρ στην Κεντρική Εύβοια (51 α.γ) και τα Στύρα - Νημποριό (32 α.γ). Είναι δεύτερη φορά που το ΣτΕ δεν δικαιώνει τους κατοίκους της Εύβοιας που προσπαθούν με δικαστικά μέσα να προστατεύσουν το περιβάλλον και τις ζωές τους από την υπερσυγκέντρωση α/γ στα βουνά και τώρα κοντά στους οικισμούς. Πρόσφατα το ΣτΕ απέρριψε επίσης την προσφυγή κατοίκου στις Πετριές που του έχουν εγκαταστησει α/γ στα 330μ. από το σπίτι του.
Update on the latest developments
With the recent decision 159-165/2024, the Council of State rejected the appeals of the Associations and Municipalities of Evia for the cancellation of the wind turbines of the Ellactor company in Central Evia (51 wind turbines) and Styra - Niborio (32 wind turbines). It is the second time that the Council of State does not justify the residents of Evia who are trying to protect the environment and their lives by legal means from the over-concentration of wind turbine in the mountains and now near the settlements.
Διαμαρτυρία Μελισσοκομικού - Αγροτοκτηνοτροφικού
Διαμαρτυρία οργανώνουν ο Μελισσοκομικός και Αγροτοκτηνοτροφικός Σύλλογος Καρύστου την Πέμπτη 1.2.2024 στις 11:30 π.μ στον Οινοποιητικό Συνεταιρισμό Καρύστου.
Επιστολή για τους σταθμούς μπαταριών
Κοινοποιούμε συλλογική επιστολή προς το Δήμο Καρύστου που αφορά το νέο μεγάλο κίνδυνο που απειλεί την Νότια Καρυστία, τους σταθμούς μπαταριών.
Για τον ΣΠΠΕΝΚ
Θ. Μπινιάρης
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΕΛΩΝ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΔΗΛΗΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ
Ενημέρωση από τον Σύλλογο Δηλήσου για την εκδίκαση της προσφυγής τους κατά των α/γ στα Στύρα.
Καλησπέρα σας αγαπημένα μας μέλη,
Την Τετάρτη 8-11-2023, στο Συμβούλιο Επικρατείας (ΣτΕ) για την Αίτηση Ακυρώσεως της Άδειας Έγκρισης Περιβαλλοντικών Όρων (ΑΕΠΟ) από το Υ.ΠΕ.Ν., των 5 Αιολικών Σταθμών στην περιοχή μας, με 32 βιομηχανικές ανεμογεννήτριες και 51 α/γ σε πρόσθετους Αιολικούς Σταθμούς στη Δίρφη κά στην Κεντρική Εύβοια, ο σύλλογός μας παρίστατο
Δελτίο Τύπου του Μελισσοκομικού Συλλόγου Καρύστου
ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΡΥΣΤΟΥ «ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΡΗΓΑΣ»
Ενημέρωση: εξελίξεις στα αιολικά
1. Οι γνωμοδοτήσεις των περισσότερων υπηρεσιών για τους 7 αιολικούς σταθμούς της DMX είναι θετικές με εξαίρεση το Περιφερειακό Συμβούλιο Στ. Ελλάδας και τον ΟΦΥ.ΠΕ.ΚΑ που γνωμοδοτούν αρνητικά. Επίσης Το ΓΕΕΘΑ ζητά την κατάργηση 1 α/γ στο Λιαπούρθι, 3 α/γ στον Πλάτανο και 4 α/γ στα Δίστρατα. Η Περιφερειακή Δ/νση Χωροταξίας της Π.Ε Ευβοίας δήλωσε αδυναμία γνωμοδότησης και αναφέρει τις αρνητικές επιπτώσεις και την αντίθεσή της με τη συσσώρευση ανεμογεννητριών στη Νότια Εύβοια.